+100 000 zadowolonych klientów  |  Najlepsza oferta oświetlenia  |  RABATY w koszyku
Podejmij współpracę! | Kontakt dla architektów 729 847 547
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
pl /

Strefy ochronne w łazienkach - o czym pamiętać przy wyborze oświetlenia?

2023-08-10
Strefy ochronne w łazienkach - o czym pamiętać przy wyborze oświetlenia?

Jeśli chodzi o aranżację oświetlenia, a także ogólny układ instalacji elektrycznej, łazienka zdecydowanie wymaga nieco więcej planowania. Duża wilgotność, w połączeniu z wysoką szansą na zachlapanie lub zalanie konkretnych fragmentów, w przypadku złego projektu mogą okazać się bardzo ryzykowne. Podział na strefy ochronne ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa domowników - poniżej znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć przed instalacją lamp.

Strefy ochronne w łazience - dlaczego są tak istotne?

Czym właściwie są strefy ochronne? Mowa tutaj o wydzielonych obszarach łazienki regulowanych przez normą PN-IEC 60364, która dotyczy rozmieszczenia instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych. W praktyce obszary te określają jakie elementy wyposażenie mogą być zamontowane w danym miejscu. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię bezpieczeństwa w kontekście zalania lub zachlapania.

Stopień ochrony urządzenia przed penetracją czynników zewnętrznych określa się symbolem IP (Ingress Protection). W przypadku wody i wilgoci stosuje się oznaczenie IP X0, gdzie ostatnia cyfra określa właśnie stopień ochrony przed ciałami w stanie ciekłym - od spadających kropli i strumieni, aż po pełne zanurzenie.

Jeśli chodzi o strefy ochronne w łazience, wyróżniamy aż cztery z nich:

  • Strefa 0 - to wnętrze wanny oraz brodzika, w którym mogą być zamontowane wyłącznie urządzenia klasy IP X7 lub wyższej (pełne zanurzenie); mowa tutaj chociażby o źródłach światła lub dyszach do hydromasażu,
  • Strefa 1 - to z kolei obszar mieszczący się obrysie wanny i brodzika do wysokości 2,25 m; strefa ta wymaga urządzeń klasy przynajmniej IP X5 (np. pompy natryskowe, podgrzewacze wody czy też wentylatory),
  • Strefa 2 - określa obszar do 0,6 m poza obrysem wanny lub brodzika (również do wysokości 2,25 m); tutaj wystarczą urządzenia IP X4,
  • Strefa 3 - w praktyce oznacza ona resztę łazienki, czyli przestrzenie, które nie zaliczają się do pozostałych stref; w tym obszarze obowiązuje klasa przynajmniej IP X1.

W strefach ochronnych 0-2 nie należy montować gniazdek elektrycznych, puszek łączeniowych oraz innych tego typu elementów instalacji. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

pixelpixel